Знаем, че живеем в особено време, но и преди и сега, когато температурите навън падат, вятърът става все по-суров, а слънчевите дни стават мираж, значи е дошло онова време от годината, в което трябва да сме особено внимателни за здравето си. Защото освен Covid-19, има и сезонни грипове и настинки, които ни вадят от добрия ритъм, в който сме влезнали. Когато прибавим мрачното и студено време,то връщането към добрата форма (физически и психически) става много трудно.
Добрата профилактика може да ни спести много главоболия (в пряк и преносен смисъл). Най-важното е да не стигаме до ситуация, в която трябва да взимаме вредни лекарства и още по-лошо да търсим помощ от лекар (особено в ситуации като тази).
Ето защо, подбрахме някои лесни и ефективни съвета за засилване на имунната система и поддържане на добра форма през зимата.
C(ц)арят на витамините
Напоследък всички разбрахме за това колко е важен Витамин D и че умереният му прием е препоръчителен. Но, когато става въпрос за витамини, никога не трябва да забравяме и за витамин C. И то поради една проста причина - основното му действие е да подобрява съпротивителните сили на организма и да засилва имунната система. Важно е да се знае, че витамин C не се образува в човешкото тяло и трябва да се набавя от външни източници – чрез храна или хранителни добавки.
Първосигнално повечето хора се сещат за цитрусите и в частност - портокалите, когато става въпрос за прием на витамин C. Тук обаче, ще ви изненадаме - в природата има много плодове и зеленчуци, които имат в пъти по-голямо съдържание на витамин C.
Такъв плод е например ацеролата, която е една от 15-те био съставки на хранителната добавка FOREVER. Ацеролата съдържа около 40 пъти повече витамин C от портокалите, а екстрактът от ацерола е една от съставките с най-високо съдържание на този витамин, която е позната в природата.
Други богати източници на витамин C са червените люти чушки, ягодите и шипките. Разбира се, цитрусите са достатъчно полезни и вкусни и не трябва да ги забравяме. С други думи – имате богат избор на продукти от природата, богати на жизненоважната аскорбинова киселина (витамин C). Ако все пак нямате време и възможност да я приемате редовно, може да разчитате на био хранителна добавка, която да снабди тялото ви с всичко необходимо. Достатъчното количество витамини в тялото ви, ще ви осигури спокойствие и ще му спестите вредните лекарства.
Връзката алкохол – сън
Сигурни сме, че сте чували реплики от рода на „пия чаша вино и спя като къпан/а“. Всъщност се оказва, че алкохолът през втората част от деня, не само че не помага, но и вреди на сънните ни цикли и особено на REM съня (очаквайте скоро статия и по тази тема). Така, сънят ни става непълноценен, а съзнанието ни се „чувства уморено“ още със събуждането. Лишени от достатъчно количество здрав сън, телата ни са по-слаби и податливи на зараза от всякакви вируси, с които е пълно навсякъде около нас – в метрото, в работата, в ресторанта, във фитнеса и дори у дома.
Разбира се, не казваме да не се консумира и грам от любимото ни вино или аператив след вечеря, но определено трябва да се прави разумно и не „на всяка цена“. Алкохолът забавя метаболизма, води до затлъстяване и сърдечни проблеми, а когато става въпрос за имунитета ни, консумацията на алкохол ни прави предразположени към сезонните грипове и настинки.
Добрият стар чай
Спокойно може да приемате чаят като животоспасяващо. Не, не преувеличаваме – просто се замислете защо чаят е издигнат в истински култ в източните култури. Да пиете повече чай, например в офиса по време на работа, има поне четири позитивни ефекта върху вашето здраве.
Първо, чаят хидратира тялото ви, което е безценно за премахването на токсини по естествен път чрез лимфната система. Парата от чая, която вдишвате пък отваря дихателните ви пътища и стимулира миниатюрните ресни, които покриват гърлото, да изхвърлят микроби по-ефективно. (Цигарите, например, правят обратното!) Често, билковите чайове е най-добре да се пият с лимон, който разрежда естествената слуз в гърлото, и мед, който пък действа като антибактериален лосион.
Добрата новина е, че в България има изключително богат избор от супер-билки, които могат да засилят имунитета и общото ви благоразположение в този период. А ние събрахме най добрите от тях в HEALTH TEA и HEALTH TEA KIDS за деца.
Ежедневната консумация на хубав чай определено е за предпочитане пред взимане на антибиотик през 8 часа, затова не подценявайте този съвет.
Има и други природни помощници.
Всеки път когато доктор е принуден да предпише на някой от пациентите си антибиотик за настинка, куркумата, медът, джинджифилът и лимонът викат: “Предупредихме те!”
Повечето сезонни настинки могат да бъдат предотвратени (или поне силно олекотени) ако интегрирате правилните билки, подправки и храни в ежедневието си. Има много източници на информация за съставките от природата, които е добре да приемате ежедневно в своята диета. Ние само ще сложим началото на вашия списък с основните: куркума, джинджифил, мед, лимон, ябълки, магданоз.
А ако нямате време за тези лечебни отвари, защо не разгледате уникалната CURCUMA?
Важното е обаче да сте редовни.
Едва ли сме открили топлата вода за вас със съветите ни по-горе. Сигурни сме, че всеки има своите добри практики за профилактика. Там, където повечето хора се провалят обаче, е постоянството. Или иначе казано, не е достатъчно да хапвате здравословно 2-3 пъти в седмицата или да приемате витамини и да пиете чай само, когато ви стане студено.
Знаем, че ежедневието ви може би представлява един пълен график, в който няма много време за размисъл, камо ли за готвене и търсене на храни богати на витамини. За тези от нас, които нямат ежедневен достъп до пресни плодове и зеленчуци, на разположение са хранителни добавки като HEALTH, FOREVER, CURCUMA. А предпазливите родители, които искат децата им да получават съставките, от които се нуждаят всеки ден, за да са здрави, вече са открили невероятния HEALTH TEA KIDS.
Тази статия все още няма коментари